Yeni bebek sahibi olmuş anne ve babaların bebek bakımında hata yapmamaları oldukça önemlidir. Bebeğim emzirilmesi, uyku düzeni ve beslenme düzenini oldukça önem teşkil eder. Bu sebeple de ailelerin dikkat etmesi gereken ayrıntılar mevcuttur.

1-70

Sütüm gelmedi, bebeğim aç kalıyor.

Bebeğin ilk zamanlarda emdiği süt, onun beslenmesine yetecek kadardır. İlk günlerde memeden bir çay kaşığı kadar süt gelebilir ancak bu oran bebek emdikçe artacaktır.

 

Bebeğimi sürekli emzirmeliyim.

Bebekler dünyaya geldikten sonra 1.5-2 saatte bir emzirilmelidir. İlk hafta düzenli olarak beslenmesi hem sütün artmasını sağlayacak hem de memede süt kalmasını engelleyecektir.

 

Ev hayvanları bebeğim için zararlıdır.

Aşıları tam ve hijyenik olan kedi, köpek ya da kuş gibi ev hayvanları bebekler için zarar teşkil etmezler. Bebekler, bu ortama karşı antikor geliştirerek bağışıklık kazanmaktadır.

 

Bebeğimi sallayarak uyutmamalıyım.

Bebeği sallamak, orta kulakta bulunan çeşitli sistemlerin uyarılmasını saplar. Bu sebeple de denge yetisinde artış sağlanabilir. Hafif ve ritmik hareketlerle bebekler sallanabilir.

Bebeğim karanlıkta uyumasın.

Bebeğin beslenme düzeni oturmuş ise ve karnı toksa, çoğunlukla uyku problemleri yaşanmaz.

Büyüme hormonu gece salgılanmaktadır. Bu sebeple de karanlık ya da çok loş bir odada uyumalıdır.

img_5210

 

Bebeklerin ellerini sıcak tutmaya dikkat edin!

Bebeklerin el ve ayaklarındaki periferik kan sistemleri daha sonra gelişmeye başlar. Bu sebeple de el ve ayakları vücuduna göre daha soğuktur. Bu sebeple el ve ayaklarının sıcak tutulmasına dikkat edilmelidir.

İlk günlerde bebeklerde gaz olmaz.

Bebekler dünyaya geldikten kısa bir süre anneleri tarafından emzirilmektedir. Bu aşamada hava yutabilirler. Bu yüzden de ilk doğan bebeklerde de gaz olabilmektedir. İlk beslenme ardından dahi bebeklerin gazı çıkartılmalıdır.

Bezi her değiştirdiğimde pişik kremi sürmeliyim.

Pişik kremleri yalnızca pişik mevcut ise sürülmelidir. Bebeğin poposunda pişik olmaması için bebeğin her altı değiştirildiğinde kuru olmasına dikkat edilmelidir.