Dünya çapında her sene çocuklukta görülen 175.000 kanser vakasından yaklaşık %30’u lösemi, yani diğer adıyla kan kanseri.

 

Yapılan araştırmada günümüze kadar lösemi ve emzirme hakkında yapılan 18 farklı araştırma incelendi. Bu araştırmaların toplamından toplanan veri bankası lösemi tanısı koyulan 10.000 çocuk  ve herhangi bir sağlık problemi olmayan 17.500 çocuğu kapsamaktaydı. İncelemeler sonucunda en az 6 ay boyunca anne sütüyle beslenen bebeklerin, emzirilmeyen bebeklere göre lösemiye yakalanma riskinin %19 daha az olduğu görüldü. Bunun sebebinin ise anne sütüyle bebeğin vücuduna geçen antikorlar olduğu üzerinde duruluyor.

 

Araştırmayla beraber kan kanserini engelleme konusunda en etkili yöntemin bebeklerin en az 6 ay boyunca anne sütüyle beslenmesi olduğu görüldü. Her ne kadar genetik özellikler de kansere neden olabilmekteyse de, annelerin bebeklerini kanser dahil herhangi bir hastalıktan korumalarının en doğal ve basit yolu bebeklerini emzirmek olduğu bir kez daha doğrulandı.

 

Anne sütünün önemi

Bebeğin vücut ve ruh sağlığı için en uygun besin, annenin kendi sütüdür. Her annenin sütü, kendi bebeği için en uygun bileşimdedir. Emzirmenin doğumdan hemen sonra başlatılması (ilk yarım saat içinde) ve sık emzirme ile süt yapımı artar.

Erken emzirme ile annede doğum sonu kanamalar çabuk kesilir, memelerde şişme ve iltihaplanma olmaz, loğusalık kolaylaşır. Anne sütü ile beslenen bebeğin D vitamini ve flor dışında hiçbir ek sıvıya, ek besine, vitamine gereksinimi yoktur.

Bebeğe ek sıvı yada besinlerin verilmesi, annenin süt yapımını azaltır. Anne sütü ile beslenen bebekler sağlıklı büyür ve gelişirler. Başta ishal olmak üzere mikroplu hastalıklara yakalanmazlar, bebeklik döneminden sonra da daha az hastalanırlar.

Bebekle anne arasında özel bir sevgi bağı kurulmasını sağlar. Bebek kendini daha güvende hisseder.

Anne Sütü Bebek Zekasını Arttırır.

Emzirmenin Faydaları

  • Besleyici, Kolaylıkla sindirilir, verimli kullanılır.
  • Hastalıklara karşı korur.
  • Duygusal birlikteliğe ve gelişmeye yardım eder .
  • Yeni bir hamileliği geciktirmeye yardım eder.
  • Anne sağlığını korur.
  • Ekonomiktir
  • img_5132-1img_6311