Minik bebeğiniz çok çabuk büyüyor. Altıncı aydan sonra anne sütüyle beraber ek besinlere de başlayacaksınız. Çoğu anne için ek besin konusu ufak çaplı bir sıkıntı yaratır. Anne sütünün tadı annenin yediklerine göre değiştiği için bebek de ilk emzirmeden itibaren anne sütüyle beraber tatları ayırt edebilir.

1 (142)

Yeni annelerimize ufak bir tavsiye; hem bebeğinizin damak tadına uyacak hem de sağlıklı bir püre tarifi:

Malzemeler:

1 adet kabak

1 adet havuç

2 yemek kaşığı lor peyniri

 

Yapılışı:

Kabak ve havuçları sirkeli suda 10 dakika bekleterek yıkayın ve durulayın. Kabuklarını tamamen soyun. Havuçları küp küp doğrayın, küçük bir tencerede sebzelerin üstünü geçmeyecek kadar su koyarak yaklaşık 10 dakika pişirin.

Bu sırada kabakları aynı şekilde küp küp doğrayın. IMG_0083Doğradığınız kabakları da pişmekte olan havuçların üzerine ekleyin ve 10 dakika daha pişirin. Sebze suyunu dökmeyin. İsteğe göre pirinç veya patates de ekleyebilirsiniz. Ama pirinç ve patates mamanın suyunu çekeceği için pişirirken koyuluğuna göre sıcak su ilave etmeniz gerekebilir.

Sebzeleri sudan alıp bir kase üzerine yerleştirdiğiniz tel süzgeçten tahta kaşık yardımıyla süzün. 8 aydan daha büyük bebekler için çatalla ezerek biraz pütürlü bırakabilirsiniz.

Sebzelerin pişirme suyunu kullanarak pürenin kıvamını bebeğinizin damak tadına göre ayarlayın.

Püre ılıdıktan sonra içine elinizle ufaladığınız lor peynirini ekleyip karıştırarak bebeğinize yedirebilirsiniz.